1. Przygotuj wygodny strój, Ulubioną muzykę i poćwiczmy razem. Zobacz, że nawet w niewielkim pomieszczeniu możesz ćwiczyć a przy okazji mieć dobrą zabawę: https://www.youtube.com/watch?v=CEyba0BvBUE
2. Zabawa badawcza: „Ile wody nam ucieka?” – przygotuj alfabet z ubiegłego roku i posłuchaj zagadki:
Co mam na myśli? To substancja, bez której nikt z nas nie mógłby żyć. Jest potrzebna nie tylko ludziom, lecz także zwierzętom i roślinom. Występuje na całej kuli ziemskiej, ale tylko niewielka część nadaje się do spożycia przez ludzi. Poprzez proces parowania i skraplania jej część do nas wraca.
– ułóż korzystając z alfabetu wyraz WODA
A teraz zapraszam cię do łazienki, odkręć kran w taki sposób by woda kapała po kropelce do podstawionego naczynia. Oszacuj ile wody może w ten sposób wylać się z kranu podczas trwania zajęć w domu. Nastaw zegarek, by wiedzieć, ile czasu minęło od odkręcenia kranu.
2. „Patyczki” Przygotuj patyczki od lodów lub liczmany i spróbuj z nich ułożyć swoje imię.
3. Obejrzyj film. Zobacz skąd bierze się woda. Czy wiesz, że są miejsca na Ziemi, gdzie ludziom brakuje wody? Woda pokonuje bardzo długą drogę zanim trafi do twojego domu. Pamiętaj o tym zanim znów odkręcisz kran.
4. Posłuchaj piosenki. Czy wiesz co to jest fauna i flora?
5. „Ile wody nam ucieka” – kontynuacja zabawy badawczej. Sprawdź na zegarku ile czasu upłynęło od rozpoczęcia eksperymentu. Wróćcie do łazienki i sprawdźcie ile wody zebrało się w naczyniu. Zmierzcie ją za pomocą łyżki, szklanki.
Niedokręcony kran, zepsuta uszczelka powodują marnowanie wody. Aby tego uniknąć trzeba dokręcać krany, zakręcać wodę podczas mycia zębów, brać krótkie prysznice, zamiast przesiadywać w wannie.
Edyta Czerska