Kilka mitów logopedycznych, które warto krótko omówi

TO NIEPRAWDA:

1.”Rozgada się” w przedszkolu:

Czy babcia, znajomy, koleżanka, wujek, da nam na piśmie, że ręczy, że nasze dwu/trzyletnie dziecko, które nie mówi nie ma afazji, niedosłuchu, spektrum autyzmu? Faktycznie może się okazać, że jest to prosty opóźniony rozwój mowy i ruszy akurat w momencie gdy rozpocznie przedszkole, ale jaką mamy gwarancję? A do tego nawet jeżeli okaże się, że mowa ruszy, ORM może pozostać na całe życie, dając ślad między innymi w trudnościach emocjonalych (np. dziecko przez kilka lat nie mogło porozumieć się z otoczeniem), trudności z czytaniem i pisaniem.
Każdy miesiąc zwłoki w terapii może powodować nieodwracalne skutki w rozwoju dziecka. Warto czekać aż się rozgada i zostawić przyszłość naszego dziecka na szali uda się (ale może z trudnościami z nauką, emocjami) lub nie uda?

 

  1. Dwulatek jest za mały na terapię i pójdę do logopedy jak zacznie mówić.
    Logopeda zajmuje się głoskami, kształtowaniem mowy, ale także między innymi „wywoływaniem” gaworzenia (chwila… czy to nie przypadkiem w wieku kilku miesięcy?), nauką odbierania bodźców (dźwięk jest, lub nie ma), czyli hmmm…od urodzenia. Do tego niektórzy logopedzi specjalizują się w karmieniu, pomagamy w dobieraniu ewentualnych smoczków, uczymy bazowych umiejętności, gest wskazywania palcem, wspólne pole uwagi… Mowa to praktycznie wisienka na torcie. Konsultacje możemy przeprowadzać jeszcze w ciąży (np. mama dowiaduje się o zespole genetycznym dziecka), od razu po urodzeniu, a z dwulatkiem, który nie mówi, mamy ogroooom pracy !

 

  1. Dwa lata ? Ma jeszcze czas. Dwulatek mówi prostymi zdaniami, a jeśli nie mówi nic, lub mówi 2 słowa, należy bezwzględnie jak najszybciej skontaktować się z logopedą. Nasze dziecko może mieć np. wadę słuchu, cechy ze spektrum autyzmu, prosty opóźniony rozwój mowy…. Dwulatki mówią, więc jeżeli nasze dziecko nie mówi należy odnaleźć przyczynę.

 

  1. Chłopcy mówią później. Normy rozwoju mowy są przeprowadzone dla obu płci jednocześnie. Faktycznie chłopcy mówią później…. Będzie jakieś kilka tygodni później. Dlatego dwuletni chłopiec mówi, a nawet mówi proste zdania np. mama am.

Dodaj komentarz