1. Ćwiczenia rodzinne z mamą, tatą i rodzeństwem:
– „Dla mamy” – usiądź z mamą w parach wykonując gesty: naśladuj falujące morze, wielką burzę, następnie podajcie sobie obie ręce, które mocno ściskaj, i razem naśladujcie kołyszącą się łódkę.
Gdy na morzu wielka burza, Mama zawsze ze mną jest.
Gdy na morzu wielka burza, Mama zawsze ze mną jest.
Mocną ręką trzyma mnie, łódka nie kołysze się.
Gdy na morzu wielka burza, Mama zawsze ze mną jest.
– „Taniec dla rodziców” – taniec w parach do wybranej muzyki na gazecie, tak by nie wyjść stopami poza jej granice: Na prawej nodze, Na lewej nodze, W kółeczko.
– „Jesteśmy rodzicami” – Ustaw w pewnej odległości dwa kosze, zrób piłeczki z gazet i zamień się w Mamę lub Tatę. Każda osoba wykonuje jeden rzut. Wygrywa ta osoba, która więcej piłeczek wrzuci do kosza.
– „Rodzinnie” – stańcie na przeciwko siebie. Wylosujcie, kto pierwszy odegra rolę „środkowego”. Jego zadaniem będzie złapać piłkę, którą rzucają do siebie pozostałe osoby. Jeżeli mu się uda – zamienia się miejscem z osobą, której rzut przejął. Zabawa toczy się dopóty, dopóki macie na to ochotę.
2. „Jedziemy na wycieczkę” – pomyśl jakie przedmioty potrzebne są na wycieczce. Możesz zabrać tylko jedną rzecz i to taką, której nazwa rozpoczyna się pierwszą literą twojego imienia. Powiedz, dlaczego wybrałeś taki, a nie inny przedmiot. Np.: Zabieram na wycieczkę bułkę, bo mogę zgłodnieć; lub: Zabieram klocki, żeby się nie nudzić w razie deszczu.
3. „Piknik z rodziną” – to naprawdę wspaniały czas dla całej rodziny. Pamiętajcie, że bardzo ważne są zasady bezpieczeństwa podczas pikniku – pilnowanie się rodziny, jedzenie i picie tylko produktów polecanych przez rodzinę, zrywanie owoców tylko za zgodą rodziców, zachowanie bezpiecznej odległości podczas kontaktu ze zwierzętami, używanie kremu z filtrem, noszenie nakrycia głowy.
Bajka świnka Peppa” na Pikniku” https://www.youtube.com/watch?v=lOG5I8uksSY
4. „Co mam w koszu?” – zabawa sensoryczna. O przygotowanie tej zabawy poproś rodziców. Niej ukryją w koszu przedmioty i produkty, które można zabrać na piknik, np. jabłko, gruszkę, kubek, papierowe talerzyki. Waszym zadaniem jest rozpoznanie ich za pomocą dotyku i opowiedzenie, jakie cechy ma dany przedmiot.
„Przygody na pikniku” – zabawa matematyczna. Przygotuj liczmany, lub np. nakrętki po napojach. Następnie wyciągnij z kosza z poprzedniej zabawy po jednej rzeczy i ułóż zadanie na jej temat, np.: Na piknik zabrałam 3 jabłka. Moja koleżanka przyniosła jeszcze 2 jabłka. Ile mamy razem jabłek? Układaj liczmany, dodawaj i odejmuj. Poproś swoją mamę aby także przygotowała dla ciebie takie zadanie.
5. „Nasze ulubione piosenki” – przypomnijcie sobie słowa poznanych piosenek. Piosenki można wykorzystać podczas zabaw na pikniku rodzinnym.
Edyta Czerska